Kā nomest svaru jeb nestiept līdzi atkritumus?

Vai esat saskāries ar situācijā, kad grūti veikt kādu ikdiena ierastu pienākumu, trūkst elpas uzkāpt pa kāpnēm, nevarat vairs panākt sabiedrisko transportu ? Visticamāk jums ir liekais svars, ko jūs, ka atkritumus, tas ir, nevajadzīgas jums lietas, kas nenes nekādu dzīvībai svarīgu vai nozīmīgu funkciju, nesat sev līdzi.  Liekais svars ir milzīgs slogs, kas apgrūtina jūsu ikdienas dzīvi, pasliktina pašsajūtu, ka arī tam ir nopietna ietekme uz jūsu veselību. 

No liekā svara cieš visi orgāni un organisma sistēmas, sākot no sirds un asinsvadu sistēmas līdz pat balsta un kustību aparātam. Adipozi jeb aptaukojošies cilvēki ir mazkustīgi, viņiem ir paaugstināts arteriālais asinsspiediens, gremošanas trakta problēmas. Svara ietekmē rodas apgrūtināta elpošana, kas ietekmē elpošanas sistēmu un šūnu apgādi ar skābekli, cieš gan perifērā nervu sistēma, gan reproduktīvā sistēma. Pētījumi pierādījuši, ka cilvēkiem ar lieko svaru palielinās arī onkoloģisko slimību risks. Būtisku iespaidu aptaukošanās atstāj arī uz ar sirds un asinsvadu sistēmu.

Kas visbiežāk izraisa lieko svaru?

Cēloņi ir vairāki, no kuram visbiežākie ir neveselīgs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids, smēķēšana, pārmērīga alkohola lietošana un stress. Daži pētnieki uzskata, ka noteiktu predispozīciju uz lieko svaru spēlē arī iedzimtība.

Ka nomest lieko svaru?

Pirmais ar ko jāsāk ir jāapzinās, ka mums ir problēma ar lieko svaru, cilvēki bieži vien mēs sevi mānīt un domāt, ka daži lieki kilogrami nekādi neietekmē ne viņu veselību, ne pašsajūtu. Esam jau pieraduši pie šī svara izraisītajam neērtībām un negribam neko lietas labā darīt, jo tas, pirmkārt, ir sarežģīts process un prasa savu paradumu maiņu, otrkārt, prasa daudz darba un laika, kas jāiegulda, lai sasniegtu vēlamos rezultātus.

Internetā, presē, ka arī televīzijā varam atrast un dzirdēt par brīnumlīdzekļiem un metodēm, kūrēm, kā samazināt savu lieko svaru ātri un bez piepūles. Skarbā dzīves realitāte ir tāda, ka lielākā daļa šo metožu ir tikai naudas izkrāpšanas metodes un reāli dzīvē nestrādā. Pastāv tikai viens veids, kā var reāli nomest lieko svaru un tas ir mainot savus ēšanas paradumus un aktīvi pievēršoties regulāram fiziskāmaktivitātēm.

Kādu uzturu jālieto, lai nomestu lieko svaru?

Nevienas diētas radītais ieguvums nav ilgmūžīgs, tādēļ vajadzētu īpaši aizdomāties, ko un kā mēs ēdam. Fitnesa treneri un dietologi svara samazināšanas un fizisko aktivitāšu laikā iesaka ēst nelielas maltītes, bet bieži apmēram 4-5x dienā. No rīta būtu jāuzņem saliktos ogļhidrātus saturoši produkti un olbaltumvielas, savukārt pusdienās jāizvēlas būtu starp vārītu vai cepeškrāsnī gatavotu  gaļu un zivīm, ko varam kombinēt ar daudz salātiem vai termiski apstrādātiem, tas ir, tvaicētiem vai vārītiem sezonālajiem dārzeņiem.  Vajadzības gadījumā varam pievienot pavisam nedaudz brūnos rīsus vai griķus.  Vakariņās būtu jāpieturas pie tikai olbaltumvielas saturošiem produktiem, ko kombinējam ar tvaicētiem vai vārītiem sezonālajiem  dārzeņi. Papildus tam, ja mūs ir vēlme pēc kādas veselīgas uzkodas, jāvēlas būtu augļi, pie tam svaigi nevis žāvēti, jo tie biezi vien ir mākslīgi papildus saldināti, lai nodrošinātu to glabāšanos. Pilnīgi no uztura jāizslēdz «fast food», saldinātie dzērieni. Līdz minimumam jāsamazina balto miltu izstrādājumi (ja tos lieto, tad tikai no rīta un, protams, ne katru dienu), kafija, saldumi. Jālieto daudz ūdens.

Fiziskās aktivitātes

Kopā ar pareizu ēšanu mums ir jāveic regulāras fiziskas aktivitātes atkarība no sagatavotības līmeņa un intereses, citiem tā var būt trenažieru zāle, citiem skrējiens vai izbrauciens ar velosipēdu, nūjošana u.t.t. Galvenais atrast, ko tādu, kas sagādā arī prieku un gandarījumu, lai būtu motivācija to darīt!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s