Stress

Sabiedrība un mēdījos pēdējā laikā arvien vairāk dzirdam, ka cilvēki, sarežģītas ekonomiskās situācijas dēļ, ar vien biezāk tiek pakļauti stresam. Kas tad īsti ir stress?  Stress ir simptomu komplekss, kuram ir dažādas pazīmes un iemesli, to pēta vairākas nozares psiholoģija, fizioloģija un medicīna. Sabiedrībā un populārajā kultūrā ar vārdu “stress” visbiezāk vispārināti apzīmē psiholoģisku sasprindzinājumu un nomāktību. Stress rodas situācijās, kad dzīves sarežģījumi ir pārāk smagi,  neproporcionalitāte starp situācijas prasībām un spējām to atrisināt.

Sabiedrībā valda mīts, ka stress vienmēr ir negatīvs un slikts, tā nebūt nav, bez šīs spējas sajust stresu cilvēce nebūtu izdzīvojusi,  tas ir, mūsu senči akmens laikmetā šo sajūtu izmantoja, kā brīdinājumu par  briesmām un izvairījās no bīstamām lietam, ka piemēram, no zobena zobu tīģeriem un citiem plēsējiem.

Ja skatāmies no fizioloģiska viedokļa stress ir ķermeņa reakcija, kuras laikā organisms tiek sagatavots cīņai vai bēgšanai, tas ir, mums pastiprinās svīšana, lai atbaidītu mūsu pretiniekus, asinīs izdalās dažādas ķīmiskas vielas un hormoni, piemēram, adrenalīns, kortizols, norepinefrīns, lai sagatavotu ķermeni fiziskam darbībām. Tas nodrošina to, ka asinis strauji tiek piegādātas mūsu muskuļiem, tādejādi sagatavojot tos darbam un visas liekās ķermeņa funkcijas, piemēram, gremošana, tiek apturētas, lai saudzētu resursus un maksimāli sagatavotos cīņai. Kāds gan mūsdienu cilvēkam, kam nav īsti jāuzmanās no plēsēju uzbrukumiem un dabas kataklizmām ir labums no tā urbānajā pasaulē?  Stress darbā sniedz mums motivāciju visu laiku būt uz pirkstu galiem, sekot līdzi termiņiem, paveikt lietas laicīgi, savam uzdevumam pieiet ar maksimālu uzmanību un atdevi.

Stress ir pozitīvs līdz brīdim, kad tas pārsniedz mūsu spēju robežu un komforta zonu un sākās negatīvā stresa ietekme, tas ir, mēs nevaram vairs sakoncentrēties un veikt dotos uzdevumus, mums ievērojami pasliktinās miega kvalitāte, nogurums, apātija, vienaldzība, trauksme un depresija, psihosomatiski fiziskās veselības traucējumi, piemēram, imunitātes pazemināšanās, gremošanas disfunkcija u.c.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s