Bezdarbs

Es uzskatu, ka Latvijā bezdarba lielums ir stipri pārspīlēts. Daudzos sludinājumos tiek meklēti dažādu specialitāšu strādnieki. Lielāks bezdarbs ir tieši augstskolas beidzēju vidū. Latvijā ir par daudz augstskolu, ne tikai tās, kuras sagatavo humanitārā novirziena speciālistus, bet arī cita veida speciālistus –  pat inženierus. Augstskolu beidzēji sagaida pienācīgu atalgojumu, bet tas netiek garantēts. Var saprast darba devējus, kuri nav gatavi maksāt lielu naudu jaunizceptam inženierim, kuram absolūti nav praktiskās pieredzes. Šeit būtu jāiet kompromisa ceļš un abām pusēm jāvienojas par algas pieauguma grafiku. Diemžēl bieži šādas elastīgas pieejas nav, un darbu meklētāju rindās ir daudz augstskolu beidzēju. Bieži virsroku gūst jaunības maksimālisms un jauni cilvēki brauc strādāt  uz ārzemēm, kur saņem kāroto atalgojumu, bet strādā savai specialitātei neatbilstošā darbā.

Gribu pastāstīt par  divām darba jomām pašnodarbinātā statusā, kurās izpeļņa ir pietiekama, lai nebūtu jābrauc uz darbu ārzemēs.

Pirmā iespēja ir pieteikties uz Latvijas valsts mežu izsludinātajiem iepirkuma konkursiem. Šajos darbos var pieteikties ne tikai SIA, zemnieku saimniecības, bet arī privātpersonas. No pavasara līdz rudenim ir pieejami tādi darbi kā zāles pļaušana, biotopu kopšana, sabiedrībai nozīmīgu atpūtas vietu uzturēšana, kociņu stādīšana un kopšana, jaunaudžu apstrāde ar speciāliem līdzekļiem, pret pārnadžu uzbrukumiem un citi darbi. Par darbiem dažos hektāros meža, var nopelnīt vairākus tūkstošus eiro. Pieteikumu forma tiek dota internetā un tās aizpildīšana un nosūtīšana nav ļoti sarežģīta. Daļu no šiem darbiem var veikt arī sievietes un nav arī aizliegts šajos darbos iesaistīt savus ģimenes locekļus, piemēram pusaudžus.

Otrā iespēja laikam domāta tikai sievietēm – tā ir saistīta ar mazu bērnu pieskatīšanu. Latvijā jaunās ģimenes nevar maksāt lielu naudu auklei, taču ir paredzēts pašvaldības līdzfinansējums sertificētai auklei. Aukles sertifikāciju var iegūt dažu mēnešu kursos vai arī ir jābūt jau pedagoģiskajai izglītībai. Pašvaldības līdzfinansējums lielajās pilsētās ir pāri par 100 eiro, plus vēl nāk klāt nauda ko tieši maksā bērna vecāki. Auklējot divus un pat vairākus bērnus pēc 1,5 gadu vecuma, iespējams nopelnīt pāri par 500 eiro. Sertificēta aukle var auklēt arī savu mazbērnu, saņemot par to valsts līdzfinansējumu.

Uzskaitītie divi darbi ir īpaši izdevīgi veikt brašam pensionāram vai pensionārei, jo viena konkrēta darba veikšanas gadījumā, VID ir jāsamaksā tikai samazinātā patentmaksa 17 eiro gadā un nav jāiesniedz nodokļu deklarācija.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s