Kādēļ mēs nopērkam to, ko mums nevajag?

Vai esi atgriezies no veikala apmeklējuma ar kaudzi iepirkumu, kurus vispār nebiji plānojis iegadīties tādējādi iztērējot daudz vairāk līdzekļu, kā biji ieplānojis? Veikali izmanto daudz un dažādus mārketinga trikus, lai pievilinātu Tevi un „piespiestu” pirkt vairāk.  Mārketings un tirdzniecība ir kļuvusi par smalku zinātnieku, kurās ar dažādu speciālistu palīdzību, piemēram, psihologu, ārstu palīdzību, cenšas atrast veidus kā ietekmēt cilvēka brīvo izvēli ieiet konkrētajā veikalā vai nopirkt konkrētu lietu. Daži no šiem trikiem ir viegli saskatāmi, citi savukārt pat strādā uz cilvēka zemapziņu un mēs pat dažkārt loģiski nespējam tos izskaidrot.

Mūzika

Ļoti daudz veikalu, kā mārketinga triku izmanto mūziku, skan up-beat (diezgan ātra, ar labi izteiktu un prognozējamu ritmu), bieži vien šī mūzika ir pazīstama, kas izraisa cilvēkos noteiktas emocijas-emocionālu labsajūtu un „mājīguma sajūtu”, kas izraisa cilvēkos lielāku vēlmi tērēt un pirkt vairāk. Otra metode izmantot pop/rock dziesmas, kas relatīvi ir lēnākas un parasti ar nostalģiju, romantiku, kas cilvēkos rezonē ar viņu iekšējo stāvokli un bieži vien liek remdēt  „skumjas” iepērkoties vairāk.

Smarža

Kas ir labākā konditorijas reklāma? Protams, svaigu bulciņu smarža. Smarža ir ļoti spēcīgs kairinājums, kas mums dažkārt pat neapzināti saistās ar dažādām atmiņām un dzīves pieredzi, līdz ar to izraisa emocijas. Pazīstamu tīklu ēstuves savos iestādījumos uztur patstāvīgu un kontrolētu smaržu, un mēs ieejot jau, neapzināti zinām, ko mēs pasūtīsim. Zinātnieki pierādījuši, ka vienkāršas smaržas, piemēram, priežu skuju smarža, citrons, strādā daudz labāk un pievilina cilvēkus, kā komplicētas un sarežģītas, kā zaļās tējas un gurķu sajaukums piemēram.

Iespēja pataustīt

Pēdējā laikā arvien izplatītāk dažādu elektronikas lietu tirdzniecībā, kā telefoni, planšetes utt. tirdzniecībā darbojas mārketinga triks, kas balstīts uz jūsu sensorajām sajūtam, tas ir, jums ir iespēja konkrēto lietu paņemt rokās, aptaustīt, paspēlēties, tas jūsu pratu jau pieradina pie jaunās spēļmantiņas un ir liels vilinājums to iegādāties. Tas ir daudz savādāk, kā skatīties uz lietām vitrīnā caur stiklu.

Sajūta veikalā

Ļoti svarīgi ir, kāds ir veikala interjers un kā tas liek jums justies, piemēram, veikali ar mīkstu grīdas segumu – paklāju, jums liks daudz mājīgāk, staigāt un iepirkties bez steigas, tādējādi maksimāli palielinot iespēju, ka iegādāsieties kaut ko. Tāpat, sīku flīžu klājums, kas jūsu iepirkuma ratiem liedz ātru pārvietošanos, liek jums kustēties lēnāk, tādējādi jūs maksimāli spējat ieraudzīt apzināti un stratēģiski izvietotas, atlaižu plakātus. Tīras, skaidras līnijas un nepārkrāmēti plaukti ar tikai dažām skaisti izvietotam lietam apģērbu un aksesuāru veikalos, daudz labāk strādā un liek jums pirkt vairāk, kā pārbāzti un haotiski plaukti, kur grūti ko atrast.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s