Kāpēc nepieciešama ģimenes budžeta plānošana?

Ģimenes budžeta plānošana nepieciešama, lai saglabātu ģimeni, lai vispār būtu ģimene tās patiesajā būtībā – kopā priekos un bēdās kā viens veselums. Šeit es nedomāju teicienu: “Kad nabadzība iekšā pa durvīm, tad mīlestība ārā pa logu”. Ideāls budžeta plānojums bez saistības ar vārdu “kopīgs un atklāts” ir mazāk vērts par saliedētu ģimeni bez budžeta plānojuma. Ja naudas ienākumi vai tēriņi tiek sagrozīti un slēpti, tad neviena pasaules nauda un grāmatvedība neglābs ģimenes kopību. Internetā pieejami labi budžeta plānotāji, gan lielākajās internetbankās, gan atsevišķos portālos ir izveidoti budžeta plānošanas rīki ar grafiskajiem attēlojumiem. Lai šie plānošanas un uzskaites rīki kalpotu ģimenes stiprināšanai, tiem jābūt visiem ģimenes locekļiem brīvi pieejamiem jebkurā laikā. To izdarīt protams var, bet, ja ģimenē ir mazi bērni un tikai viens dators, tad es tomēr ieteiktu izmantot manuālo budžeta plānošanu ar reālām naudas zīmēm un aprēķiniem uz papīra.

Visa sākumam jābūt ģimenes saietam ar atklātām, patiesām pārrunām par iespējām un vajadzībām. Katrai ģimenei ir jābūt izrēķinātai absolūti nepieciešamai ikmēneša minimālajai  naudas summai, kura nepieciešama rēķinu atmaksai, pārtikai, mājsaimniecības precēm  un medikamentiem. Pāri palikusī summa tiktu tērēta apģērbam, izklaidēm, svinībām un uzkrājumiem, kas uzlabotu sadzīves komfortu. Rēķinus un daļēji arī pārtikas iegādi varētu atmaksāt ar bankas karti – pats galvenais, lai valdītu savstarpēja atklātība un godīgums. Skaidro naudu tad var sadalīt trijās kastītēs:

  1. Pārtikai, sadzīvei,
  2. Apģērbam, izklaidei,
  3. Uzkrājumi.

Katrā kastītē būtu vēlams iekārtot pierakstu bloku, kur kaut vai lielos vilcienos pieraksta pievienotās vai tērētās naudas lielumu, datumu. Pie šādām kastītēm būtu piekļuve arī bērniem, lai viņi jau no mazotnes samērotu savas vēlmes ar iespējām. Bērniem būtu zināma naudas atrašanās vieta, lai vajadzības gadījumā patstāvīgi pirktu pārtiku un citas lietas.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s